Пъпешът и динята са от сем. Тиквови. Отглеждането им става чрез директно засяване на семената или чрез използване на разсад. Готовият разсад се разсажда в края на април или началото на май, когато вече няма опасност от слани. Ако разчитате на директна сеитба, това може да се извърши със седмица по-рано, като желателно е температурата на почвата да е поне 14-15 градуса.
Пъпешите и дините изискват почвата да е плодородна и добре структурирана, тя трябва да е нито алкална, нито кисела. Подходящи предшественици са люцерната, житните и бобовите култури. И двете кутури се развиват най-добре при дневни температури 25-27 градуса.
По отношение на изискванията за влажност, пъпешът може да се каже, че е по-влаголюбив, тъй като има по-слабо развита коренова система. Динята също е взискателна към влажността на почвата. За оптималното развитие на растенията влажността на почвата трябва да се поддържа около 75-80% от ППВ. И при двете култури нуждата им от вода е най-голяма, когато цъфтят и когато наедряват плодовете.
Една от причините за ниските добиви е засушаването още в началните фази от развитието на растенията. Това предполага навременно и качествено напояване.
Отглеждането и по-конкретно напояването на дини е специфична дейност, тъй като ако се прекали с поливането по време на узряването, съдържанието на захари в плодовете намалява, което от своя страна се отразява на сладостта и вкуса им. Поради тази причина изграждането на система за капково напояване се оказва един от най-добрите начини за напояване на дини и пъпеши.
Нека разгледаме основните поливни методи, които се прилагат при производството на дини и пъпеши:
Ако имате допълнителни въпроси и се нуждаете от проектиране и монтаж на системи за напояване, свържете се с нас, за да ви предложим най-доброто поливно решение!